Osobnosti obce

Anton Urban

„SPOMÍNAME“

V piatok 5. 3. 2021 vo večerných hodinách vo veku 87 rokov zomrel Anton URBAN - významný rodák z Kysaku, znamenitý futbalista i tréner, dlhoročný hráč ŠK Slovan Bratislava a kapitán strieborných medailistov z olympijských hier 1964 v Tokiu, držiteľ Ceny fair-play Ivana Chodáka, Ceny Jána Popluhára za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu a v duchu fair-play.

Čestný občan obce Kysak

Anton Urban sa narodil 16.januára 1934 v Kysaku. V roku 1947 sa s rodinou presťahoval do Bratislavy, kde po prvý krát ho zaregistrovali aj mládežnícky tréneri futbalu z ŠK Bratislava a pozvali ho na Tehelné pole.Od roku 1954 už hral v drese juniorského výberu ČSR. Do olympijského výberu ČSSR vo futbale sa dostal ako 30-ročný. Na OH v Tokiu naše mužstvo vyhralo striebornú medailu.V roku 1968 odišiel do Rakúska a bohatú futbalovú kariéru ukončil ako hráč WACKERU INNSBRUCK. Potom pôsobil ako tréner  futbalových klubov ZŤS Petržalka, Slovan Bratislava a ČH Bratislava.Bol členom kolégia fair play SOV/slovenského olympijského výboru/, členom disciplinárnej komisie SFZ.

V roku 2013 získal ocenenie za celoživotné pôsobenie v duchu Fair play.

16. mája 2014 mu bolo udelené ocenenie Čestný občan obce Kysak za celoživotný prínos pre šport a za zviditeľnenie rodnej obce Kysak vo svete.

16. januára 2014(SOV) – sa dožíva okrúhlej osemdesiatky významná postava slovenského olympizmu a futbalu Anton Urban. Rodák z Kysaku priviedol ako kapitán československý futbalový tím na Hrách XVIII. olympiády v Tokiu (1964) k strieborným medailám (vo finále nás pred štyridsiatimi rokmi zdolali Maďari 2:1). Hoci bol najstarším hráčom v tíme, na olympijskom turnaji patril do základnej zostavy a strelil aj jeden gól. Mimochodom, vo federálnom výbere Rudolfa Vytlačila hralo až deväť slovenských futbalistov. V našej najvyššj súťaži odohral 278 zápasov (4 góly). Na olympijskej pôde ho v deň narodenín prijal predseda SOV František Chmelár, podpredsedníčka Mária Mračnová, predseda Slovenskej asociácie olympionikov Anton Tkáč, ďalší jej členovia Stanislav Kropilák a Dárius Rusnák, ktorý oslávencovi odovzdal blahoprajný list prezidenta SR Rudolfa Schustera. Dakedajší pravý obranca Slovana Bratislava, ktorý belasý dres opustil iba počas vojenčiny (Krídla vlasti Olomouca ČH Bratislava), hrával na Tehelnom poli od roku 1953 a svoju výnimočnú kariéru dokončil v roku 1969 v innsbruckom Wackeri (Rakúsko). Potom pôsobil aj ako tréner našich prvoligových tímov (Petržalka, Slovan, ČH Bratislava). Anton Urban je nositeľom Strieborných kruhov SOV.
pokračovanie, autor: Slovenský olympijský výbor, www.olympic.sk

Krstným otcom knihy "80 belasých rokov", ktorý tradičným šampanským polial novučičkú knihu bol dlhoročný hráč belasých a kapitán čs. reprezentácie na olympijských hrách v Tokiu v roku 1964 Anton Urban. Po slávnostnom akte povedal: Želám tejto knihe generácií, po ktorej všetci túžili, len to najlepšie. Prajem si, aby táto krásna publikácia zjednotila všetkých, ktorí majú Slovan radi. V kronike 80 belasých rokov môžu čitatelia nájsť históriu Slovana od založenia klubu v roku 1919 až po súčasnosť, ako aj úspechy belasých (o.i. aj 20 titulov majstra a pamätné víťazstvo v PVP v bazilejskom finále v roku 1969 nad FC Barcelona).
Autor: sita

Stanislav Franko

Majster sveta 2001

Stanislav Franko (Klub orientačného behu a lyžovania Kysak) potvrdil úlohu favorita vo finálových pretekoch majstrovstiev sveta veteránov v orientačnom behu v okolí litovského mesta Nida. V kategórii veteránov nad 60 rokov zvíťazil a získal titul veteránskeho majstra sveta.

Pre Stanislava Franka je to už jeho druhý veľký úspech - jednu bronzovú medailu z veteránskeho svetového šampionátu už má z roku 1998 z USA.
Autor: sita

PhDr. Ján Terezčák

Čestný občan obce Kysak.

Ján Terezčák sa narodil 3.okóbra 1924 v Kysaku. V roku 1952 absolvoval v Prahe katedru telesnej výchovy a športu na Tyršovom ústave. Získal diplom trénera a aktívne sa podieľal na výchove nových lyžiarskych zverencov. Bol členom Bežeckej komisie FIS, technickým delegátom  Zimných OH v roku 1980 v Lake Placid v USA vykonával funkciu člena YURY v behu na lyžiach.

Vydal aj knižné publikácie – „Závislosť behu na lyžiach od špecifických tréningových podmienok“, „Bežecké lyžiarske trate na Slovensku“, „Dejiny lyžovania na Slovensku“ 1. a 2. diel.

V roku 2006 bol za celoživotný prínos pre lyžovanie a šport vo Vysokých Tatrách uvedený do siene slávy mesta Vysoké Tatry.

16. mája 2014 mu bolo udelené ocenenie Čestný občan obce Kysak za celoživotný prínos pre šport a za zviditeľnenie rodnej obce Kysak vo svete.

STARÝ SMOKOVEC (pch) – V piatok 3. októbra na slávnostnej večeri v Starom Smokovci v prítomnosti členov výkonného výboru Olympijského klubu Vysoké Tatry a pozvaných hostí oslávil 90. narodeniny Ján Terezčák - veľmi významná osobnosť slovenského lyžovania. Rodák z Kysaku sa zapísal do histórie nášho lyžovania ako pretekár, veľmi úspešný tréner, funkcionár, technický delegát a napokon ako autor publikácií, v ktorých zmapoval dejiny lyžovania na Slovensku.

pokračovanie, autor: Slovenský olympijský výbor

Júlia Ráczová

Čestná občianka obce Kysak.

Júlia Ráczová sa narodila 30.júla 1935 v Čope na Ukrajine. V roku 1955 zložila štátne skúšky z hudby odbor klavír. Potom pôsobila ako učiteľka hry na klavíri a hudobnej náuky v Krompachoch, Prešove a Košiciach. Neskôr absolvovala diaľkové štúdium odbor spev na štátnom konzervatóriu v Košiciach. Od roku 1975 pôsobila ako zbormajsterka v štátnom divadle v Košiciach. V roku 2006 jej generálny riaditeľ národného osvetového centra udelil medailu Daniela Gabriela Licharda. Ako dirigentka pracovala s detskými speváckymi zbormi, miešaným speváckym zborom mesta Prešov – Moyzes, Cantica veterinana Casoviensis, evanielickým miešaným zborom Pútnik v Obišovciach a ženským speváckym zborom Kysačanka. V roku 2013 zbor Kysačanka pod vedením pani Júlie Ráczovej oslávil 30 rokov. Okrem  množstva vystúpení na kultúrnych a spoločenských akciách a získaných ocenení v zborovom speve nahral aj 2 CD v štúdiu Slovenského rozhlasu. Pani Júlia Ráczová sa dodnes aktívne venuje dirigovaniu a spevácky zbor Kysačanka úspešne reprezentuje našu obec na rôznych kultúrnych podujatiach.

16. mája 2014 jej bolo udelené ocenenie Čestná občianka obce Kysak za celoživotnú aktívnu a tvorivú činnosť v zborovom speve a  za 25-ročné profesionálne vedenie speváckeho zboru Kysačanka